St122 Grafton ST over US 20 SW Cut Off
Poor Condition95 years old18,356 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .3 Mi. N. Of Millbury Tl |
| Carries | St122 Grafton ST |
| Crosses | US 20 SW Cut Off |
| Coordinates | 42.23533, -71.74888 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Area | 613.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,356 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W440631LADOTNBI |