Anthem Way over Dry Wash
Fair Condition32 years old19,639 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | Anthem At Outlet Entrance |
| Carries | Anthem Way |
| Crosses | Dry Wash |
| Coordinates | 33.87120, -112.15090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Area | 995.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1994 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,639 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10204 |