Jomax RD over Dry Wash
Good Condition27 years old5,852 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | Jomax RD E/o 45 Pl |
| Carries | Jomax RD |
| Crosses | Dry Wash |
| Coordinates | 33.72660, -111.98090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Area | 380.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,852 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10206 |