Co 007 over Blue Eye Creek
Fair Condition73 years old1,490 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Talladega |
| Location | .8 Mi.w.of 78/lincoln |
| Carries | Co 007 |
| Crosses | Blue Eye Creek |
| Coordinates | 33.61573, -86.11910 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 435.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,490 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004555 |