Williams Field RD over Rwcd Canal
Fair Condition29 years old15,110 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | E/ Power Road |
| Carries | Williams Field RD |
| Crosses | Rwcd Canal |
| Coordinates | 33.30719, -111.68817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 136.2 ft (41.5 m) |
| Deck Area | 327.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,110 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10213 |