Us-23 over Black River
Fair Condition91 years old4,714 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 8.7 Mi N Of Harrisville |
| Carries | Us-23 |
| Crosses | Black River |
| Coordinates | 44.77448, -83.32417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 127.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,714 (2007) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000007 |