Hubbard Lake Road over Sucker Creek
Poor Condition90 years old830 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 8 Mi N Of M-72 |
| Carries | Hubbard Lake Road |
| Crosses | Sucker Creek |
| Coordinates | 44.77386, -83.52168 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 830 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000014 |