F4001 Fh10 over Au Sable River
Fair Condition56 years old307 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 5 Mi W 4 Mi N Of Glennie |
| Carries | F4001 Fh10 |
| Crosses | Au Sable River |
| Coordinates | 44.61276, -83.83655 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 641.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 307 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000019 |