Washington Street over Grand Canal
Fair Condition19 years old17,194 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.18 Mi W Of Washington |
| Carries | Washington Street |
| Crosses | Grand Canal |
| Coordinates | 33.44810, -111.99060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Area | 835.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,194 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10433 |