N Down River RD over E Br Au Sable River
Good Condition10 years old5,067 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | Sec 5 & 8 Grayling Twp |
| Carries | N Down River RD |
| Crosses | E Br Au Sable River |
| Coordinates | 44.67093, -84.70534 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 461.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,067 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002060 |