County RD 612 over N Br Au Sable River
Poor Condition65 years old409 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | In Lovells |
| Carries | County RD 612 |
| Crosses | N Br Au Sable River |
| Coordinates | 44.80414, -84.48165 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 114.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 409 (1985) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002065 |