Us-2 over Little Fishdam River
Fair Condition90 years old3,462 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 2.0 Mi NE Of Isabella |
| Carries | Us-2 |
| Crosses | Little Fishdam River |
| Coordinates | 45.90094, -86.56669 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 180.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,462 (2007) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002096 |