Route 430 over Escanaba River
Good Condition53 years old173 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 0.5 Mi N Of Cornell |
| Carries | Route 430 |
| Crosses | Escanaba River |
| Coordinates | 45.97334, -87.24292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 197.5 ft (60.2 m) |
| Max Span | 97.4 ft (29.7 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 674.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 173 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002122 |