Vistancia BLVD SB over Twinn Buttes Wash
Good Condition22 years old3,974 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 1/2 Mi SE Of El Mirage R |
| Carries | Vistancia BLVD SB |
| Crosses | Twinn Buttes Wash |
| Coordinates | 33.73780, -112.31950 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 458.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,974 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10441 |