Route 444 over W Br Whitefish R
Fair Condition66 years old68 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 3 Mi E Of Ush 41 |
| Carries | Route 444 |
| Crosses | W Br Whitefish R |
| Coordinates | 46.13977, -86.92832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 381 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002127 |