Route 535 over Bark River
Fair Condition65 years old234 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 10 Mi SW Of Escanaba |
| Carries | Route 535 |
| Crosses | Bark River |
| Coordinates | 45.60139, -87.24225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 132.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 234 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002129 |