County Road H 1 over Rapid River
Fair Condition59 years old54 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 3 M N 1 M E Of Rock |
| Carries | County Road H 1 |
| Crosses | Rapid River |
| Coordinates | 46.11042, -87.14746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 83.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002157 |