County Road H 36 over Squaw Creek
Fair Condition86 years old40 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 3.5 M W 1 M S Of Rock |
| Carries | County Road H 36 |
| Crosses | Squaw Creek |
| Coordinates | 46.05004, -87.24226 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 83.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2021) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002158 |