County Road I 10 over East Br Whitefish River
Fair Condition34 years old64 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 6.4 Miles East Of US 41 |
| Carries | County Road I 10 |
| Crosses | East Br Whitefish River |
| Coordinates | 46.09200, -86.84791 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 152.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002161 |