Mountain Road over Wash
Good Condition24 years old2,663 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 40 Ft N Of E Roselle AVE |
| Carries | Mountain Road |
| Crosses | Wash |
| Coordinates | 33.33950, -111.59230 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 143.0 ft (43.6 m) |
| Deck Area | 357.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,663 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10445 |