Speedway BLVD over Alamo Wash
Good Condition29 years old36,606 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pima |
| Location | 0.2 Mi W Jct Wilmot RD |
| Carries | Speedway BLVD |
| Crosses | Alamo Wash |
| Coordinates | 32.23610, -110.86220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Area | 427.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,606 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10447 |