County HWY 569 over Sturgeon River
Fair Condition103 years old327 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 9 Mi N Of Waucedah |
| Carries | County HWY 569 |
| Crosses | Sturgeon River |
| Coordinates | 45.87717, -87.75260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 74.8 ft (22.8 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 196.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1923 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 327 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000002193 |