County HWY 581 over E Br Sturgeon River
Poor Condition99 years old406 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 2 Mi N Of Felch |
| Carries | County HWY 581 |
| Crosses | E Br Sturgeon River |
| Coordinates | 46.02761, -87.83450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 85.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 406 (2020) |
| Truck Traffic | 44% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002198 |