County HWY 581 over Ford River
Fair Condition99 years old250 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | In Ralph |
| Carries | County HWY 581 |
| Crosses | Ford River |
| Coordinates | 46.10370, -87.78629 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 155.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002199 |