Swartz Creek Road over Mcgregar Creek
Good Condition34 years old10 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 6 Mi N And 1 E Of Ralph |
| Carries | Swartz Creek Road |
| Crosses | Mcgregar Creek |
| Coordinates | 46.18371, -87.75702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 129.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002214 |