M-50 over Thornapple River
Good Condition13 years old2,842 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 9.5 Mi NW Of Charlotte |
| Carries | M-50 |
| Crosses | Thornapple River |
| Coordinates | 42.66961, -84.92607 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 364.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,842 (2013) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002230 |