I-69 NB Off Ramp over Indian Creek
Fair Condition54 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 1.0 Mi N Of Olivet |
| Carries | I-69 NB Off Ramp |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 42.45675, -84.92975 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.8 ft (30.1 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 252.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (1988) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002240 |