I-69 NB over Stine RD
Fair Condition54 years old15,549 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 2.3 Mi NE Of Olivet |
| Carries | I-69 NB |
| Crosses | Stine RD |
| Coordinates | 42.47013, -84.89520 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.7 ft (43.2 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 591.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,549 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002261 |