Fourth Street over Rr Maintrd
Fair Condition20 years old23,520 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Coconino |
| Location | 500 Ft S Jct B40 |
| Carries | Fourth Street |
| Crosses | Rr Maintrd |
| Coordinates | 35.20490, -111.61170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 230.0 ft (70.1 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 89.2 ft (27.2 m) |
| Deck Area | 1906.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,520 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10460 |