7th Street over Cave Creek
Fair Condition21 years old19,732 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.20 Mi S Of Deer Valley |
| Carries | 7th Street |
| Crosses | Cave Creek |
| Coordinates | 33.68070, -112.06570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Area | 1216.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,732 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10461 |