Gramer Road over Red Cedar River
Fair Condition72 years old1,851 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 2 Mi NE Of Webberville |
| Carries | Gramer Road |
| Crosses | Red Cedar River |
| Coordinates | 42.68463, -84.16648 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 362.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,851 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003885 |