Kalamazoo Street over Red Cedar River
Fair Condition27 years old6,002 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 0.25 Miles E Of Lansing |
| Carries | Kalamazoo Street |
| Crosses | Red Cedar River |
| Coordinates | 42.72942, -84.50591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 92.2 ft (28.1 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 376.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,002 (2007) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003886 |