Old Tucson Road over Potrero Creek
Good Condition19 years old12,057 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Santa Cruz |
| Location | 2.7 Mi N Jct B19 |
| Carries | Old Tucson Road |
| Crosses | Potrero Creek |
| Coordinates | 31.42440, -110.95980 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 483.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,057 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10616 |