Base Line Road over Cahaogan Creek
Fair Condition82 years old610 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 1.1 Mi SW Of Fitchburg |
| Carries | Base Line Road |
| Crosses | Cahaogan Creek |
| Coordinates | 42.42468, -84.28232 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 98.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1944 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003893 |