Pine Tree Road over Sycamore Creek
Good Condition21 years old1,135 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 0.6 M E & 1.9 M N Of Holt |
| Carries | Pine Tree Road |
| Crosses | Sycamore Creek |
| Coordinates | 42.66609, -84.50347 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 322.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,135 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003894 |