Dennis Road over West Cedar Drain
Poor Condition126 years old250 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 3.8 Mi SE Of Webberville |
| Carries | Dennis Road |
| Crosses | West Cedar Drain |
| Coordinates | 42.61408, -84.14820 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 71.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003898 |