Gale Road over Grand River
Good Condition28 years old375 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 2.7 Mi NW Of Onondaga |
| Carries | Gale Road |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 42.48086, -84.58066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 535.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003911 |