Waldo Road over Deer Creek Drain
Fair Condition59 years old320 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 4 Mi NW Of Dansville |
| Carries | Waldo Road |
| Crosses | Deer Creek Drain |
| Coordinates | 42.61393, -84.31652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 71.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 7 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003918 |