Fas RT 10 over Branch
Fair Condition73 years old510 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Perry |
| Location | 5m S E Hale Co Line |
| Carries | Fas RT 10 |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 32.77500, -87.39167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 510 (1993) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004607 |