Twin Peaks Road over Santa Cruz River
Good Condition13 years old43,726 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pima |
| Location | 0.5 Mile West Of I-10 |
| Carries | Twin Peaks Road |
| Crosses | Santa Cruz River |
| Coordinates | 32.37630, -111.11420 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 723.1 ft (220.4 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 2,755 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,726 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10625 |