Bell Road over Duck Creek
Poor Condition56 years old40 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 1.25 Mi W 3.5 Mi S Clarks |
| Carries | Bell Road |
| Crosses | Duck Creek |
| Coordinates | 42.78368, -85.27145 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 52.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2008) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004057 |