Sossaman Road over Queen Creek Wash
Fair Condition20 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 100 So Of Queen Crk |
| Carries | Sossaman Road |
| Crosses | Queen Creek Wash |
| Coordinates | 33.26277, -111.66920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Area | 1173.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10631 |