Baseline Road over Laveen Con Channel
Good Condition20 years old3,881 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | W/o 75th AVE |
| Carries | Baseline Road |
| Crosses | Laveen Con Channel |
| Coordinates | 33.37720, -112.22240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 77.4 ft (23.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 363.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,881 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10638 |