M-65 over Hale Creek
Fair Condition74 years old6,737 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Iosco |
| Location | 6.0 Mi N Of M-55 |
| Carries | M-65 |
| Crosses | Hale Creek |
| Coordinates | 44.36082, -83.80438 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.6 ft (13.3 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 175.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,737 (2003) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004115 |