Us-23 over Au Sable River
Fair Condition54 years old8,367 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Iosco |
| Location | In Au Sable |
| Carries | Us-23 |
| Crosses | Au Sable River |
| Coordinates | 44.40752, -83.32470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 1201.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,367 (2007) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004129 |