Csah 10 over Sand Hill River
Fair Condition67 years old415 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.9 Mi S Of Jct Csah 1 |
| Carries | Csah 10 |
| Crosses | Sand Hill River |
| Coordinates | 47.50093, -96.13143 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 149.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 415 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60503 |