Csah 15 over Red Lake River
Fair Condition58 years old477 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.1 Mi W Of Jct Csah 61 |
| Carries | Csah 15 |
| Crosses | Red Lake River |
| Coordinates | 47.80065, -96.80936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1225.7 ft (373.6 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 3885.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 477 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60505 |