Msas 113 over Red River Of The North
Fair Condition59 years old6,630 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.2 Mi W Of 3rd AVE SE |
| Carries | Msas 113 |
| Crosses | Red River Of The North |
| Coordinates | 47.92186, -97.02089 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 838.3 ft (255.5 m) |
| Max Span | 121.4 ft (37 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 2606.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,630 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60506 |