Csah 65 over Grand Marais River
Fair Condition57 years old100 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.7 Mi E Of Jct TH 220 |
| Carries | Csah 65 |
| Crosses | Grand Marais River |
| Coordinates | 47.99276, -96.98448 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.6 ft (20.9 m) |
| Max Span | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 229.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60516 |