US 63 S-16 Lm-0.89 over Saline River Relief
Fair Condition96 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Bradley |
| Location | 3.7 Mi NE Jct SH 53 |
| Carries | US 63 S-16 Lm-0.89 |
| Crosses | Saline River Relief |
| Coordinates | 33.69554, -92.03266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 246.1 ft (75 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 1,110 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2018) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001475 |